KANCELARIA ADWOKACKA ADWOKAT DOMINIKA SOLIPIWKO

Prawo medyczne

Prawo medyczne jest jedynym z kluczowych obszarów praktyki kancelarii. Posiadamy doświadczenie w prowadzeniu spraw karnych dotyczących błędu medycznego, spraw cywilnych o odszkodowanie za błędy medyczne, w tym z zakresu medycyny estetycznej oraz za naruszenie praw pacjenta. Naszymi klientami są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, jak również pacjenci i ich rodziny. Posiadamy także praktyczne i wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu kompleksowej obsługi prawej podmiotów leczniczych i gabinetów lekarskich działających w publicznym oraz prywatnym systemie opieki zdrowotnej.

Obsługa prawna podmiotów leczniczych Sosnowiec, Katowice

Świadcząc usługi na rzecz poszkodowanych pacjentów i podmiotów leczniczych wykorzystujemy nowoczesne metody porozumiewania się na odległość, dzięki czemu możemy zapewnić bezpośredni kontakt także Klientom spoza województwa śląskiego. W zależności od potrzeb Klienta, usługi prawne świadczymy zarówno zdalnie, jak i stacjonarnie.

Prawo medyczne

Błędy medyczne, obsługa prawna podmiotów leczniczych – nasze usługi:
  • reprezentacja w sprawach o odszkodowanie i zadośćuczynienie za błąd medyczny lub inaczej błąd w sztuce lekarskiej, błąd lekarski, błąd w sztuce medycznej,
  • pomoc w uzyskaniu renty na zwiększone potrzeby oraz renty z tytułu utraty widoków na przyszłość, utraty zdolności do pracy,
  • reprezentacja w sądach, prokuraturze, wojewódzkich komisjach do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych,
  • bieżąca obsługa prawna podmiotów leczniczych oraz aptek,
  • obsługa prawna gabinetów medycyny estetycznej,
  • zakładanie i rejestracja podmiotów leczniczych, wsparcie w procesie zmiany formy prawnej podmiotów leczniczych,
  • zakładanie podmiotów leczniczych działających w formie telemedycyny,
  • przygotowywanie projektów dokumentów wewnętrznych, w tym regulaminów organizacyjnych, regulaminów świadczenia usług,
  • sporządzanie i negocjowanie umów,
  • wsparcie w zakresie ochrony danych osobowych, wdrażanie RODO w podmiotach leczniczych.

Najczęściej zadawane pytania

Aby uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny należy skierować swoje roszczenia do sądu przeciwko szpitalowi, lekarzowi, czy ubezpieczycielowi szpitala. Nie jest to jednak jedyna droga, dlatego przed podjęciem działań warto skontaktować się bezpośrednio z kancelarią. Odpowiadamy na wszystkie nurtujące pytania, analizujemy realne szanse na uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia za błąd w sztuce lekarskiej, wskazujemy, jakie dokumenty należy zgromadzić oraz ustalamy strategię działania. Z uwagi na stopień skomplikowania spraw o błędy medyczne warto wybrać kancelarię, która specjalizuje się w pomocy poszkodowanym pacjentom.
Osoba pełnoletnia może wnieść pozew w sprawie o błąd medyczny w terminie 3 lat od momentu, kiedy dowiedziała się o szkodzie i podmiocie obowiązanym do jej naprawienia. W przypadku małoletnich osób, mają oni czas do dwudziestego roku życia. Jeżeli szkoda jest wynikiem przestępstwa, przedawnienie w obu przypadkach wydłuży się do lat 20 od dnia popełnienia przestępstwa.
Aby dokonać rejestracji podmiotu leczniczego należy wypełnić wniosek w formie elektronicznej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji publicznej (e PUAP). Wcześniej jednak podmiot leczniczy powinien zweryfikować, czy spełnia szereg warunków zarówno o charakterze formalnym jak i organizacyjnym. Ważną kwestią są przy tym zagadnienia związane zarówno z wyborem odpowiedniej formy prawnej, jak również wybór lokalu, w którym działalność będzie prowadzona. Otwierając podmiot leczniczy warto skonsultować to z kancelarią, która specjalizuje się w obsłudze podmiotów leczniczych.